تحقیق درباره آب و کشاورزی تعداد صفحه 48

تحقیق درباره آب و کشاورزی در قالب Word ، تعداد صفحه 48

دانلود تحقیق درباره آب و کشاورزی تعداد صفحه 48

تحقیق آب و کشاورزی
تحقیق در مورد آب و کشاورزی
دانلود تحقیق آب و کشاورزی
پروژه آب و کشاورزی
در مورد آب و کشاورزی
بررسی آب و کشاورزی
مقاله آب و کشاورزی
پیرامون آب و کشاورزی
دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل doc
حجم فایل 54 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 48

توضیحات :
تحقیق درباره آب و کشاورزی در قالب Word ، تعداد صفحه 48

بخشی از متن :
مقدمه:
تمامی جانوران زنده اعم از انسان و گیاه و یا جانوران همواره در‌طول دورة زندگی ‌خویش نیازمند به آب است و حیات بدون وجود آن غیرممکن است. آب مایع حیات و لازمه‌‌ زندگی‌است.
یک گیاه علفی سریع‌الرشد عمدتاً از آب تشکیل‌شده‌است و محتوی آب گیاه بین 70 تا‌90 درصد‌می‌باشد که بسته به سن گیاه، گونه گیاه، بافت گیاه موردنظر و محیط متفاوت است.
بنابه دلایل زیر می‌توان فهمید که آب برای بسیاری از فعالیتهای گیاهی لازم‌است:
اول آنکه حلاّ ل‌ بوده و محیطی مناسب برای واکنش‌های شیمیائی فراهم‌می‌نماید.
دوم آنکه محیط مناسب برای انتقال موادآلی و معدنی می‌باشد.
سوم‌آنکه محیطی مناسب است که موجب تورم سلول‌های گیاهی‌می‌شود. آماس باعث بزرگ‌شدن سلول، ساختارگیاه و شکل‌گیری آن می‌گردد.
چهارم آنکه باعث آبگیری و خنثی‌سازی بار الکتریکی روی مولکولهای کلوئیدی می‌شود.
دیگر آنکه ماده خام فتوسنتزی فرآیندهای هیدرولتیکی و سایر واکنش‌های گیاهی را تشکیل‌می‌دهد .
باید دانست که ریشة گیاه در خاکهای نسبتاً مرطوب نفوذ‌می‌کند در حالی که ساقه و برگها در محیط نسبتاً خشک رشد‌می‌نمایند. به همین خاطر است که آب از خاک به داخل گیاه نفوذ‌کرده و به اتمسفر برمی‌گردد که این امر در جهت کاهش انرژی پتانسیل صورت‌می‌گیرد.
رشد گیاه تابع وجود آب است بدین معنی که هر وقت آب محدود‌باشد رشد نیز کاهش‌می‌یابد ودر نتیجه عملکرد نیز کاهش‌می‌یابد. مقدار کاهش عملکرد متأثر از ژنوتیپ، شدت کمبود آب و مرحله نمو گیاه می‌باشد.

آب قابل استفاده در گیاه
ریشة گیاهان در خاک مرطوب رشدنموده و آب را تازمانی که پتانسیل آب خاک به یک حد بحرانی برسد از خاک می‌گیرند. آب قابل استفاده گیاه به آبی‌گفته‌می‌شود که آن مقدار از آبی که خاک می‌تواند از طریق ریشه گیاهان خارج‌گردد و یا تفاوت محتوی آب ظرفیت مزرعه و درصد پژمردگی دائم .
رطوبت قابل استفاده از خاک متأثر از خواص کلوئیدی خاک همچون سطح ویژة ذرات خاک می‌باشد.‌مثلاً یک خاک رُسی لومی حدود 20درصد وزن خود آب قابل استفاده‌دارد. درحالی که یک خاک دارای بافت سبکتر مانند یک خاک شنی ریز حدود 7درصد وزن خود آب قابل استفاده دارد. باید توجه‌کرد یک خاک دارای بافت شنی ریز کمتر از 8 سانتیمتر آب در هر متر عمق خاک نگهداری می‌کند در حالی که یک خاک با بافت رُسی لومی حدود 17 سانتیمتر آب قابل استفاده در هر متر عمق خاک نگهداری می‌کند.

چگونگی جذب و حرکت آب
در مقایسه با گیاهان یا خاک، هوا معمولاً دارای پتانسیل آب بسیار کم می‌باشد. چونکه یک برگ زنده معمولاً دارای پتانسیل آب بیش از 15- بار می‌باشد. بنابراین یک اختلاف انرژی زیادی بین هوا و برگ وجوددارد که موجب استمرار حرکت آب به صورت بخار از برگ به هوا می‌گردد. وقتی اتلاف آب از گیاه صورت نمی‌گیرد مثلاً در شب پتانسیل آب گیاه با پتانسیل آب خاک به حالت تعادل نزدیک‌می‌شوند. اگر روزنه‌ها باز باشند اتلاف آب از برگ‌ها به طور مستمر ادامه داشته و موجب‌می‌شود که پتانسیل آب برگ نسبت به پتانسیل آب دمبرگ کاهش‌می‌یابد. این جریان از محل پتانسیل آب زیاد به کم حرکت می‌کند. لذا از دمبرگ به برگ جریان می‌یابد. این جریان آب پتانسیل آب دمبرگ را که از حالت تعادل با پتانسیل آب ساقه‌می‌باشد کاهش داده و لذا آب از ساقه به طرف دمبرگ جریان‌می‌یابد. این اختلاف انرژی تا ریشه و خاک نیز ادامه دارد به عبارت دیگر در سیستم انتقال آب از خاک به ریشه یک اختلاف پتانسیل به‌وجود می‌آید. سرعت جذب اب و حرکت آن در داخل گیاه بستگی به محتوی رطوبت خاک، تماس ریشه و خاک، مقاومت‌های گیاه و خاک در برابر جریان آب و اختلاف پتانسیل آب موجود دارد .
تبخیر و تعرق
با توجه به تعریف تبخیر و تعرق که عبارتند از مجموع آبی که در مزرعه از طریق تبخیر و تعرق از گیاه از دست‌می‌رود را گویند. تبخیر یک فرآیند وابسته به انرژی است که متضمن تغییر از حالت مایع به بخارمی‌باشد. شدت تعرق تابع اختلاف فشار بخار مقاومت در برابر جریان آب و توانایی گیاه و خاک از نظر انتقال آب به جایگاه تعرق‌می‌باشد.
تعرق عمدتاً نیروی محرکه جهت به جریان‌انداختن آب جذب‌شده در گیاه را علیرغم وجود نیروی ثقل و مقاومت‌های اصطکاکی موجود در مسیر آب در گیاه تأمین‌می‌کند. سرعت جذب فعال آب نقش ناچیزی در جذب آب ایفا‌می‌نمایند ووقتی این مکانیزم‌ها مشخص‌می‌شوند که تعرق کم‌بوده و یا متوقف‌شده‌است.
و.

فهرست مطالب :
مقدمه. 1
آب قابل استفاده در گیاه 2
چگونگی جذب و حرکت آب 3
تبخیر و تعریق. 4
عوامل محیطی مؤثر بر تبخیر و تعریق 5
تبخیر و تعریق بالقوه. 6
راندمان مصرف آب. 9
تاریخچه. 11
معرفی سیستم آبیاری قطره‌ای 13
جنبه‌های مثبت و منفی در آبیاری قطره‌ای 15
بافت خاک و نفوذپذیری 20
شوری و قلیائیت خاک. 20
وجود لایه محدودکننده در پروفیل خاک. 21
نوع زراعت 30
راهبری سیستم آبیاری قطره‌ای 33
نمونه‌ای از طراحی یک سیستم آبیاری قطره‌ای 42
فهرست منابع 45

دانلود تحقیق درباره آب و کشاورزی تعداد صفحه 48

دانلود تحقیق درباره سلسله زندیه در 32 صفحه

دانلود تحقیق درباره خوارزمشاهیان

دانلود پاورپوینت انضباط سازمانی

دانلود پاورپوینت بیماریهای تنفسی ناشی از کار

دانلود پاورپوینت خلاصه کتاب تئوری های سازمان و مدیریت از تجددگرایی.

دانلود تحقیق درباره موسیقی دوره قاجاریه

دانلود تحقیق درباره سورئالیسم در قالب 15 صفحه

آب ,خاک ,گیاه ,پتانسیل ,یک ,قابل ,پتانسیل آب ,آب و ,قابل استفاده ,آب از ,آب قابل ,سیستم آبیاری قطره‌ای ,معمولاً دارای پتانسیل

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

ترجمه مقاله diako-iran پروژه آمار دوم و سوم دبیرستان iran safes آمادگی دفاعی متوسطه دوم نجف آباد tabiatghab هر چی که بخوای سروده های یزدان پاک مهر nikankarate tarsimenkhial